Recent Highlights

All 4 Ark La Miss Women’s Foil Champions, 2015

2014hschamps

 

Fairfield fencers SWEEP all 12 gold medals in the ARKANSAS – LOUISIANA – MISSISSIPPI Division Junior Olympics.
fencing_museum's 2014 ALM JO Quals album on Photobucket
Cadet Women’s Epee L-R:
1-Alyssa Glenn
2-Alexandra Prymek
3-Isobel FifeCadet Women’s Foil L-R:
1-Morgan Feliciano
2-Ayla DeFatta
3-Julia Ash
4-Maria Zabaneh

Cadet Women’s Sabre L-R:
1-Catherine Green
2-Amber DeFatta
3-Isobel Fife
4-Leah Sorkey

Cadet Men’s Epee L-R:
1-Gil Platt
2-Payne Williams
3-Grant Prater
4-Jarrod TauzinCadet Men’s Foil L-R:
1-Jakarri Kent
2-Alan Hedrick
3-Jonathan Li
4-Troy Winslow

Cadet Men’s Sabre L-R:
1-Jonathan Li
2-Nicholas Benedetto
3-James Brooks III
4-Jack Howard

Junior Women’s Epee L-R:
Junior Women’s Epee L-R:
1-Sabrina Mashburn (earned her E13)
2-Ayla DeFatta
3-Montana Baker
4-Alyssa Glenn

Junior Women’s Foil L-R:
1-Montana Baker (earned E2013)
2-Morgan Feliciano
3-Catherine Green
4-Ayla DeFattaJunior Women’s Sabre L-R:
1-Montana Baker (earned her E13)
2-Addison Barnhart
4-Catherine Green
3-Audrey Lashley
Junior Men’s Epee L-R:
1-Gil Platt
2-Brendan Pumphrey
3-Payne Williams
4-Jacob PrymekJunior Men’s Foil L-R:
1-Bregon Webb (earned his E13)
2-Nathanael Beck
3-Brendan Pumphrey
4- Jonathan Li

Junior Men’s Sabre L-R:
1- Kyle Berney
2-Connor Bass
3-Jonathan Li
4-Jimmy Brooks


2014 Louisiana State High School Championships

Fairfield’s fencers took all 6 gold medals in the State championships for 2014


Gill Platt earned his D in epee at the Crescent City
Kyle won silver at Crescent City

2013 Ark-La-Miss Division Qualifier for the Summer Nationals
C & Under Men’s Epee

1 Bass, Connor
2 Webb, Bregon
3 Pumphrey, Brenden
5 Newtown, David
6 Williams, Payne
8 Platt, Gil
9 Lake, Hammond
10 Lewis, William B

C & Under Men’s Foil

1 Pumphrey, Brenden
2 Newtown, David
3 Webb, Bregon
4 Lake, Hammond
5 Li, Jonathan Munson

C & Under Men’s Saber

2 Bass, Connor
3 Webb, Bregon
4 Li, Jonathan Munson
5 Pumphrey, Brenden
6 Brooks III, James

C & Under Women’s Epee

1 Baker, Montana
2 DeFatta, Ayla

C & Under Women’s Foil

1 Baker, Montana
2 DeFatta, Ayla

C & Under Women’s Saber

1 Green, Catherine
3 Barnhart, Addison

Y14 Men’s Epee

1 Li, Jonathan Munson
2 Giddens, Ethan


Y14 Men’s Foil

1 Li, Jonathan Munson
2 Nance, Jackson
3 John, Grant

Y14 Men’s Saber

1 Li, Jonathan Munson
2 Brooks III, James
4 Howard, Jack
5 English, Aiden

Y14 Women’s Epee

1 Seyler, Nora


Ark-La-Miss Division Junior Olympic Qualifier for the 2013 JO’s in Baltimore
Cadet U17 Women’s Epee
1 Baker, Montana
2 Glenn, Alyssa
3 Mashburn, Sabrina
4 Woods, Alden
5 Long, Grace
6 Ponthie, Elizabeth
Cadet U17 Women’s Foil
1 Baker, Montana
2 Woods, Alden
5 Feliciano, Morgan
6 Smith, Alicia
7 Zabaneh, Maria
Cadet U17 Women’s Saber
1 Green, Catherine
2 Barnhart, Addison
3 Fletcher, Henley
4 Lashley, Audrey
5 Goldsberry, Morgan

Junior U20 Women’s Epee

1 Hock, Waverly

3 Driskill, SarahJayne

4 Long, Grace

5 Ponthie, Elizabeth

6 Baker, Montana

7 Woods, Alden

8 Glenn, Alyssa

10 Crosby, Nancy E

Junior U20 Women’s Saber

2 Barnhart, Addison

3 Hock, Waverly

4 Greene, Catherine

Junior U20 Women’s Foil

1 Hock, Waverly

2 Baker, Montana

Cadet U17 Men’s Epee
1 Beck, Nathanael
2 Berney, Kyle Asher
3 Platt, Gil
4 Williams, Payne
5 Soriano, A.J.
6 Newtown, David
7 Toys, Austin
8 Tauzin, Jarrod
10 Sampson, Connor
11 Lewis, William B
Cadet U17 Men’s Foil
1 Berney, Kyle Asher
2 Pumphrey, Brenden
3 Li, Jonathan Munson
4 Winslow II, Troy
5 Feliziano, Cade
6 Touchstone, William
7 Newtown, David
8 Bretches, Zac
9 Buckley, Terry Lea
10 Benedetto, Nicholas Vincent
11 Barton, Ethan
Cadet U17 Men’s Saber
2 Berney, Kyle Asher
3 Li, Jonathan Munson
4 Benedetto, Nicholas Vincent
5 Brooks III, James
6 Sanders, Aaron
8 Anderson, West M (CMM)
9 Cassingham, Sean
10 Meacham, Jack

Junior U20 Men’s Epee

1 Webb, Bregon

2 Lake, Hammond

3 Platt, Gil

4 Williams, Payne

5 Toys, Austin

6 Newtown, David

7 Long, Aidan

8 Sampson, Connor

9 Lewis, William B

Junior U20 Men’s Foil

1 Lake, Hammond

2 Newtown, David

3 Webb, Bregon

4 Pumphrey, Brenden

5 Li, Jonathan Munson

6 Buckley, Terry Lea

7 Winslow II, Troy

8 Touchstone, William

9 Benedetto, Nicholas Vincent

Junior U20 Men’s Saber

1 Berney, Kyle Asher

3 Bass, Connor

4 Webb, Bregon

5 Benedetto, Nicholas Vincent

6 Mathis, Phillip

7 Li, Jonathan Munson